Svake godine 26. veljače obilježava se Hrvatski dan liječnika, a u našoj je državi čak 16.408 doktora medicine, od kojih je čak 64 posto žena. Svi oni čvrst su temelj našeg javnog zdravstvenog sustava, poručila je Irena Hrstić, ministrica zdravstva i socijalne skrbi RH, čestitajući ovaj Dan, posvećen hrabrim i predanim liječnicama i liječnicima. Oni svakodnevno ulažu znanje i stručnost te pokazuju suosjećanje pri pružanju zdravstvene skrbi svim našim građanima, poručila je ministrica.
Hrvatsko liječništvo ima dugu tradiciju koja seže u 1874. godinu kada je dvadesetak liječnika osnovalo Hrvatski liječnički zbor. Cilj osnivanja bio je unaprijediti zaštitu zdravlja naroda, poticati znanstveni rad i čuvati etičke standarde liječničke profesije.
“Liječnicama i liječnicima čestitam od srca vaš dan, naš dan, i želim vam osobnu sreću i zadovoljstvo svaki dan, a ne samo danas. Iako sam preuzela odgovornu i zahtjevnu ulogu ministrice zdravstva, nikada neću zaboraviti svoj liječnički poziv koji me izgradio u osobu kakva sam danas. Ne zaboravimo naše početke, zašto smo izabrali liječničku profesiju, jer u tome leži naša pokretačka snaga koja nas uvijek vuče prema naprijed, bez obzira na izazove. Na tom putu Ministarstvo zdravstva vam pruža podršku kako bismo dodatno osnažili javni zdravstveni sustav u kojem ćemo svi moći dati najbolje od sebe i osjećati se ispunjeno i motivirano na radnom mjestu. Svaki vaš napor, svaki osmijeh koji donosite pacijentima, svaka prekretnica u liječenju, sve to ostavlja neizbrisiv trag u našim životima i zajednici, poručila je ministrica Irena Hrstić.
Hrvatski dan liječnika čestitali su i u Kliničkoj bolničkom centru Split, gdje je zaposleno 949 liječnika, od toga je 649 specijalista i 300 specijalizanata.
“Čestitamo im Hrvatski dan liječnika! Hvala što iz dana u dan, u svim uvjetima, predano i odgovorno radite svoj humani i zahtjevni posao, svakodnevno spašavate živote, pružate pacijentima liječenje, zdravstvene savjete, povratak u zdravlje, nadu i utjehu…”, poručili su iz KBC Split.
Prije 151 godinu cilj osnivanja Hrvatskog liječničkog zbora bio je unaprijediti zaštitu zdravlja naroda, poticati znanstveni rad i čuvati etičke standarde liječničke profesije. Liječnici su, koliko god to nekima čudno zvučalo, u dosadašnjem sustavu podcijenjeni. Stoga su birali stalni ili dodatni rad u privatnom sektoru, ali i odlazak u inozemstvo. Stoga bi njihova prava, ali i obveze trebalo pravednije regulirati, na zadovoljstvo liječnika, a u korist svih nas.
U liječničkoj struci, kao i u svakoj drugoj ima mnogo više dobrih nego loših primjera. No s obzirom kako je njihova dužnost i obveza zaštita našega zdravlja, ova zadnja stavka iz davnog 19.stoljeća “čuvanje etičkih standarda liječničke profesije” trebala bi se više poštivati u ovom modernom 21.stoljeću.
Ojdana Koharević