Snježana Šetka, dobitnica nagrade “Hrvatsko domoljubno pero”: “Volite Domovinu, ma gdje bili!”

Snježana Šetka, novinarka i urednica u Slobodnoj Dalmaciji, ujedno i predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Splitu, prva je dobitnica nagrade za najbolje “Hrvatsko domoljubno pero”. Nagrada joj je uručena na svečanosti u Kaštel Sućurcu, na fotografiji Ive Perkovića.
Bio je to povod za razgovor za naš portal Moja Dalmacija.
•Vi ste prva dobitnica ove nagrade zato ste s posebnim emocijama govorili na ceremoniji dodjele.
-Da, raduje me nagrada za najbolje ‘Hrvatsko domoljubno pero’. Ona je kompliment mome novinarskom radu, ali i dodatni poticaj da nastavim raditi na očuvanju digniteta Domovinskog rata i promicanju istine o borbi Hrvatske za slobodu. Posebno mi je drago što mi je ova nagrada dodijeljena u prigodi 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva koja se odlukom Hrvatskoga sabora slavi cijelu 2025. godinu u znak sjećanja na krunidbu kralja Tomislava 925. godine na Duvanjskom polju.
• Iako ste nagrađeni Vi kao novinarka naglasili ste kako je ovo i priznanje hrvatskim braniteljima?
– Da, ovo je i nagrada hrvatskim braniteljima koji su podnijeli najveću žrtvu u stvaranju hrvatske države. Zato je i posvećujem njima, kako poginulima i umrlima, tako i živima, a posebno hrvatskim braniteljima nestalima u Domovinskom ratu s nadom da će naše obitelji kad tad doći do istine i naći njihove zemne ostatke i dostojno ih pokopati da počivaju u miru Božjemu.
Kad je bilo najpotrebnije, hrvatski su branitelji pokazali kako se voli i brani Domovina, a danas to čine hrvatski sportaši pokazujući nam kako se bori za Hrvatsku kad osvajaju najsjajnija odličja na svjetskim natjecanjima.
Eksploziji domoljublja svjedočili smo nedavno na dočeku za pamćenje naših rukometaša u Zagrebu nakon osvajanja titule viceprvaka svijeta.
Iako domoljublje danas nije u modi, ja se vodim onom misli našeg blaženika čiji smo  blagdan obilježili, kardinala Alojzija Stepinca koji je rekao: ‘U svojoj se ljubavi prema svom hrvatskom narodu ne dam ni od koga natkriliti’. Zato se osjećam slobodnom pozvati sve Hrvate na taj put: Volite svoju hrvatsku Domovinu i radite na dobrobit hrvatskog naroda, ma gdje bili.
•Otkud ideja za dodjelu ovakve nagrade?
– Zasluge za pokretanje nagrade pripadaju ravnateljici Gradske knjižnice Kaštela Renati Dobrić. Prilikom
uručenja nagrade, rekla je kako je primjetila da nam nedostaje ovakvih sadržaja, pa su oni u Gradskoj
knjižnici Kaštela, uz pokroviteljstvo Grada Kaštela, prije osam godina pokrenuli Natječaj za najbolji hrvatski neobjavljeni povijesni roman „Knez Trpimir“, a sada evo i ovu nagradu koju planiraju dodjeljivati istaknutim publicistima, novinarima i književnicima. Ravnateljica Dobrić je idejna začetnica
nagrade „Hrvatsko domoljubno pero“, zajedno s predstavnicima gradskog ogranka Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Grada Kaštela i Kaštelanske Zagore.
•Vi ste prva dobitnica no ova će nagrada postati tradicija.
-Organizatori planiraju nastaviti s dodjelom priznanja “Hrvatsko domoljubno pero”. Za nagradu me je predložila Udruga udovica hrvatskih branitelja Domovinskog rata RH Split koju vodi predsjednica Jelena Eranović s Koordinacijom udruga roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Splitsko – dalmatinske županije koju vodi predsjednik Dalibor Celebić. Podržale su je i brojne braniteljske udruge, među kojima su Udruga veterana Domovinskog rata Brodosplit, Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora –podružnica Splitsko– dalmatinske županije, Udruga veterana Domovinskog rata 114. brigade Hrvatske vojske te Udruga IX. Bojne Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) Split.
Zahvaljujem svima, posebno predlagateljima, hrvatskim braniteljima, stradalničkim udrugama, udovicama, roditeljima, logorašima i HOS-ovcima na iskazanom priznanju i povjerenju. Nagrada se sastoji od priznanja, naliv pera i tiskanja knige izabranih radova o Domovinskom ratu koje sam tijekom novinarske karijere u  Slobodnoj Dalmaciji objavila u  novinama.
•Vaša nagrada je bila i lijepa uvertira za važnu obljetnicu Matice hrvatske, institucije koja je 11.veljače proslavila 183.obljetnicu.
– Imala sam sreću biti na svečanoj proslavi 183. rođendana naše Matice hrvatske u Zagrebu, na kojoj je naš predsjednik akademik Miro Gavran u pozdravnom govoru najbolje sažeo ulogu, bit i značaj Matice Hrvatske podsjetivši kako je Matica hrvatska najstarija hrvatska institucija, čuvarica i graditeljica naše hrvatske povijesti i našeg identiteta, ali i graditeljica budućnosti, obnoviteljica i čuvarica našeg samopoštovanja, koja od svoga osnutka 1842. godine do danas dijeli sudbinu svoga hrvatskog naroda.
S Gavranovim dolaskom na čelo Matice hrvatske, vratio se onaj romantičarski domoljubni zanos koji nam daje krila kad se umorimo od stalne borbe za boljitak naše države.
Hvala kolegici Snježana Šetka jer je ispunila obećanje i dala intervju našem portalu Moja Dalmacija.
Ojdana Koharević