Morski puževi Jadrana – prvi dio

Nakon četiri godine napornog rada, iz tiskare je izašla knjiga „Morski puževi Jadrana – prvi dio“. Knjiga ima gotovo 500 stranica u formatu A4, opis svake vrste na hrvatskom i engleskom jeziku,  3644 fotografije i teška je 2,25 kg. Autori ovog malog remek djela su Jakov Prkić, Rino Stanić i Pero Ugarković.

Ono što ovoj knjizi daje posebnost, i što nećete pronaći u drugim knjigama, su fotografije živih jedinki! Kako bi došli do živih puževa, autori su puno vremena uložili u potragu, ponekad ronjenjem, ponekad istraživanjem plićaka, ponekad uz pomoć ribara i drugih ronioca.

Ideja o izradi serije knjiga o jadranskim mekušcima postoji već više od 20 godina. Prva inicijativa je krenula od pok. profesora Ante Šimunovića s Instituta za oceanografiju i ribarstvo prigodom posjeta malakološkoj izložbi koju su organizirali Jakov Prkić i Neven Lete 1999. godine u Splitu. Tom prigodom prezentiran mu je i njihov popis do tada poznatih jadranskih vrsta koji ga je prilično iznenadio budući da je sadržavao više od 1.000 vrsta, što je bio puno veći broj u odnosu na tadašnje službene podatke.

Publikacija ovog popisa bio je jedan od glavnih razloga za njegovu inicijativu. Drugi važan razlog je bio nepostojanje kvalitetne znanstvene literature na hrvatskom jeziku koja bi omogućila uvid u ispravnu determinaciju jadranskih vrsta. Već na početku razgovora o toj temi bilo je jasno da se radi o složenom i uistinu dugotrajnom pothvatu koji bi zbog velikog broja vrsta zahtijevao izradu knjige u nekoliko nastavaka te najmanje 10 godina intenzivnog rada. Nažalost, nakon velikog početnog entuzijazma, ta ideja se nije realizirala uglavnom zbog nedostatka novca potrebnog za kupovinu kvalitetne opreme za fotografiranje mnogobrojnih sitnih vrsta, te mikroskopa neophodnih za njihovo proučavanje. Prezentirati morske puževe i ostale mekušce u knjigama bez visokokvalitetnih fotografija nije imalo smisla, stoga je taj plan morao biti odgođen za neka buduća vremena. Od prve inicijative do početka njene realizacije prošlo je mnogo godina, u međuvremenu su nastavljena malakološka istraživanja koja su stalno donosila nova otkrića i ujedno povećavala broj vrsta u Jadranu. Trenutno je na našem popisu više od 1200 vrsta iz svih razreda koljena mekušaca (Mollusca), među kojima su najbrojniji puževi (Gastropoda) s više od 900 vrsta.

Izrada nacionalnog popisa svih kopnenih i morskih organizama važan je znanstveni projekt za svaku državu, neke su to davno napravile u potpunosti, a neke samo parcijalno. Među morskim organizmima mekušci predstavljaju vrlo važnu skupinu zbog njihove brojnosti i raznolikosti. Nažalost, u Hrvatskoj su nakon smrti našeg slavnog malakologa, Zadranina Spiridiona Brusine, zanemarena morska malakološka istraživanja, pogotovo izrada sistematskih popisa.

Prije nešto više od tri godine, kada su autori konačno nabavili visokokvalitetnu fotografsku opremu, započeli su s izradom ove knjige koja je prva iz serije od nekoliko nastavaka u kojima se planira prezentirati sve morske puževe hrvatskog dijela Jadrana. Time je nakon puno godina odgađanja započeta realizacija davne ideje o potrebi popunjavanja očigledne praznine u hrvatskoj znanstvenoj literaturi u poznavanju morskih puževa, naročito onih skupina koje imaju čvrstu vanjsku ljušturu (kućicu). Takvih vrsta u Jadranu ima više od 650, ostale spadaju u tzv. stražnjoškržnjake kod kojih je ljuštura tijekom evolucije znatno reducirana ili je potpuno nestala. U ovom prvom dijelu obrađene su vrste iz podrazreda Patellogastropoda, Vetigastropoda, Neritimorpha te jedan reda podrazreda Caenogastropoda. Ta prva skupina je relativno malobrojna u odnosu na ostale skupine budući da sadrži 170 vrsta koje smo do sada zabilježili u našem moru. U sljedećim nastavcima knjige bit će obrađeni preostali redovi podrazreda Caenogastropoda i podrazred Heterobranchia.

Proces fotografiranja živih jedinki, sam po sebi, vrlo je zahtjevan i potrebno je puno strpljenja kako bi se životinja fotografirala u trenutku kada izađe iz otvora ljušture, ponekad je na taj trenutak trebalo čekati i više od sedam dana.

Osim samih fotografija, koje su možda najvažniji i najinteresantniji dio knjige za širu javnost, vrlo je važno bilo napraviti i opisni dio u kojem se nastojalo što konciznije opisati najvažnije značajke svih porodica, rodova i vrsta s popisa.  Za svaku vrstu je navedeno originalno ime, a gdje je bilo potrebno popisani su i najpoznatiji sinonimi. U sklopu opisa navedena je geografska distribucija, način života i stanište, te najvažnije morfološke značajke ljuštura i boje životinja.

Svi koji žele svoj primjerak ove vrijedne knjige, mogu je naručiti kod autora.