“Gospodeee pomiluj….” zapjevalo se u nedjelju 16.veljače 2025.godine u Hrvatskom kazalištu Split, čime je i službeno započelo obilježavanje 1100 godina Hrvatskog Kraljevstva.
Ovi stihovi početak su “Hrvatske mise“ poznatoga skladatelja Borisa Papandopula te jedno od najvažnijih djela hrvatske zborske glazbe 20. stoljeća. “Hrvatsku misu” u splitskoj nacionalnoj kazališnoj kući izveo je Akademski zbor “Ivan Goran Kovačić” pod ravnanjem maestra Ivana Šćepanovića.
Ovo remek djelo datira iz daleke 1939.godine, a slavni Papandopulo bio je nadahnut duhovnom i vokalnom glazbenom literaturom, posebno stoljetnom tradicijom hrvatskih crkvenih i pučkih pjesama.
Godina 2025. koju je Hrvatski Sabor proglasio 1100. obljetnicom krunidbe kralja Tomislava nije mogla početi ljepše i svečanije. Posebno je ovo vrijedno za Splitsko dalmatinsku županiju i Split jer ostat će zabilježeno kako je velika svečanost kralju Tomislavu u čast počela upravo u srcu ove županije.
Početku velike obljetnice prethodile su dugotrajne pripreme tijekom cijele prošle godine i to upravo u Splitsko dalmatinskoj županiji. Riječ je zahtjevnom projektu u 15 programskih točaka u kojem uz Splitsko dalmatinsku županiju kao nositeljicu projekta, sudjeluje i Grad Split te mnoge znanstvene institucije i kulturne ustanove. Posebno je vrijedno što u obilježavanju važne obljetnice sudjeluje i Matica hrvatska, institucija koja čuva hrvatski identitet pune 183 godine, te Ogranak Split kao stalna spona između Zagreba i Dalmacije.
Osim “Hrvatske mise” u srcu Splita dogodit će se ove godine još jedan važan događaj, predstavom “Krunidba kralja Tomislava” u izvedbi hrvatskih narodnih kazališta iz Zagreba, Splita i Mostara bit će otvoreno Splitsko ljeto 2025. godine. Riječ je o djelu književnika Mira Gavrana kao libretista i skladatelja Darka Domitrovića.
U spomen na vladare koji su zaslužni za povijesne temelje hrvatske države, najviša odlikovanja suvremene hrvatske države nose imena nekih od hrvatskih vladara, poput “Velereda kralja Tomislava“, “Velereda kralja Petra Krešimira IV.“ te “Velereda kralja Dmitra Zvonimira“.
Zato očuvanje povijesne baštine i sjećanja na hrvatske velikane treba biti obveza, ali prije svega ponos svih nas, svim hrvatskim vladarima i kralju Tomislavu u čast.
Ojdana Koharević